Loboval Ján Hrčka za transparentnosť alebo za "Nášho človeka"?

Autor: Branislav Mráz | 1.8.2016 o 9:55 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  2684x

Nebolo to dávno, čo sme zažili mediálnu paľbu v súvislosti s voľbou riaditeľov mestských podnikov v Bratislave. Hlavný hrdina, mestský poslanec Ján Hrčka prišiel so šokujúcimi informáciami o vraj zinscenovanom výbere riaditeľov.

Jedným z odvolaných riaditeľov bol v tom čase aj Miloslav Hrádek, riaditeľ príspevkovej organizácie MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy.

Chcel som veriť tomu, že úmysly mestského poslanca Jána Hrčku, okrem iného aj prednostu úradu v Karlovej Vsi, mohli byť férové a zmyslom jeho konania bolo zabrániť zinscenovaným výberovým konaniam a nespravodlivej výmene riaditeľov. O to viac ma nepríjemne prekvapila informácia o  kandidátoch, ktorí sa prihlásili do volieb za miestneho kontrolóra.

Jedným z nich bol aj Miloslav Hrádek, ten istý nedávno odvolaný riaditeľ mestskej organizácie MARIANUM. Z jeho životopisu bolo zrejmé, že nikdy nepracoval v kontrolných funkciách verejnej správy a pri jeho vystúpení na zastupiteľstve sa asi preriekol a povedal, že ako kontrolór, cit.: „by sa mal stať aj akýmsi poradcom či už vedenia mestskej časti[1] a ešte ďalej uviedol, cit.: „kontrolór by mal byť aj nejakým, nechcem povedať priamo, že poradcom, ale mal by sa aktívne podieľať možno na riadení mestskej časti“.[2] Znamená tento výrok snáď, že chce mestskú časť riadiť a následne ju aj kontrolovať? Alebo, že sa chce s prednostom Hrčkom, ako jeho poradca, dohadovať o výsledkoch kontroly na úrade alebo v subjektoch v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti?

V zmysle zákona je kontrolór výlučne kontrolným orgánom zastupiteľstva, nie vedenia mestskej časti, ktorú má kontrolovať. Kontrolór totiž kontroluje práve chod úradu a dodržiavanie zákonov vedením mestskej časti a úradu, na čele ktorého je práve prednosta Ján Hrčka. Aj samotní  prítomní poslanci namietali, že kontrolór nemá právomoc zúčastňovať sa riadiacich procesov a zákon absolútne vylučuje účasť kontrolóra na riadení mestskej časti Karlova Ves.

Musím uznať, že pán Miloslav Hrádek vie byť vďačným „zamestnancom“ a za to, že mu niekto vybaví lukratívny flek (s platom 1.978,- eur /mesiac + 30 % pravdepodobné odmeny) dokáže prejaviť aj patričnú vernosť. Čo tiež musím uznať je aj skutočnosť, že je pravdovravný. A to ho v tomto prípade stálo to, že nechtiac prezradil,  koho nominantom vlastne je a čo chce v Karlovej Vsi robiť. Ak si niekto myslí, že pán Hrádek bude tvrdým kritikom vedenia mestskej časti pri jej oprávnených prešľapoch a bude na ne upozorňovať, tak bude zrejme sklamaný.

Aj prvá voľba kontrolóra mestskej časti bola len divadlom, v ktorom zvíťazila bývalá kamoška prednostu miestneho úradu Karlova Ves Jána Hrčku, ktorá s nim sedela v jednom poslaneckom klube v mestskom zastupiteľstve.

Práve „nezávislí“ pred voľbami sľubovali, že nebudú akceptovať žiadne kamarátstva a nebudú presadzovať svojich kamarátov do verejných, či iných riadiacich funkcií v mestskej časti. Realita je ale iná. Keď si pozriete obsadenie miestneho úradu zistíte, že je napchatý blízkymi kamarátmi Jána Hrčku, alebo neúspešnými kandidátmi, ktorí kandidovali s podporou  Našej Bratislavy.[3]

Nehádžme ale všetkých „nezávislých“ poslancov do jedného vreca. Musím konštatovať, že maniere, ktoré tvrdý kritik korupcie a klientelizmu Hrčka zaviedol v Karlovej Vsi a výsledkom ktorých bolo už vyššie zmienené obsadzovanie lukratívnych miest kamarátmi, nemienia tolerovať už ani všetci poslanci klubu Naša Bratislava. Minulotýždňová voľba kontrolóra tak môže dokumentovať, že minimálne sedem poslancov Našej Bratislavy hlasovalo za iného kandidáta, akým bol zrejme podľa všetkého protežovaný kandidát Jána Hrčku - Miloslav Hrádek. Toto platí za predpokladu, že zvyšní opoziční poslanci pána Hrádka nepodporili.

V dnešných časoch rezonuje pojem „Náš človek“ v súvislosti s veľkou politikou. Dosť ma ale znepokojuje skutočnosť, že „Náš človek“ existuje aj v Karlovej Vsi, ktorá je v rukách „nezávislých“ poslancov okolo prednostu Jána Hrčku. To, čo mu v meste prekážalo, mu už v Karlovej Vsi zrejme neprekáža. Veď je to predsa „Náš človek“. Aj tu je vidieť dvojakú tvár Jána Hrčku a jeho niektorých „nezávislých“ poslancov. Úcta všetkým, ktorí ho už prekukli a jasne mu to dali pri tejto voľbe najavo.

Úplne na záver si kladiem otázku, či naozaj Ján Hrčka bojoval za transparentnosť alebo len za „Nášho človeka“.

 

[1] http://www.zastupitelstvo.sk/1-bod-Volba-hl-kontrolora-a-schvalenie-jeho-latu.html?vid=103909  čas 6:00

[2] http://www.zastupitelstvo.sk/1-bod-Volba-hl-kontrolora-a-schvalenie-jeho-latu.html?vid=103909 čas 8:38

[3] http://www.cas.sk/clanok/334537/transparentna-starostka-karlovej-vsi-na-veduce-stolicky-dosadila-kamaratov/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?